1. Homepage
  2. Cinema and TV Series
  3. Oscar 2021 winners announced

Oscar 2021 winners announced


The ninety-third Oscar Awards ceremony ended in the early hours of this morning and the awards found their owners. You can find all Oscar winners in our news.

The Academy Awards , one of the most prestigious awards in the film industry , found their owners this year with a ceremony held in the morning.

This year’s Oscar was predicted to be more sluggish than previous years due to Covid-19 , and we can say that it was. In particular, candidate films have been the most discussed films of recent years . Nomadland received awards such as Best Film of the Year, Best Director and Best Actress . The film that marked this year was Nomadland for short .

Another remarkable detail is that they did not give the Best Actor Award to Chadwick Bosema n, who died last year . You can find the winners of the awards below.

Best Film 

  • Nomadland – Won
  • Minari
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
  • Mank
  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Sound of Metal

Best Director

  • Chloé Zhao (Nomadland) – Gains
  • David Fincher (Mank)
  • Emerald Fennell (Promising Young Woman)
  • Lee Isaac Chung (Minari)
  • Thomas Vinterberg (Another Round)


Best Actress 

  • Viola Davis (Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Frances McDormand (Nomadland) – Gains
  • Carey Mulligan (Promising Young Woman)
  • Andra Day (The United States vs Billie Holiday)
  • Vanessa Kirby (Pieces of a Woman)

The best actor 

  • Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
  • Anthony Hopkins (The Father) – WINNER
  • Riz Ahmed (Sound of Metal)
  • Steven Yeun (Minari)
  • Gary Oldman (Mank)


Best Supporting Actress 

  • Olivia Colman (The Father)
  • Maria Bakalova (Borat Subsequent Moviefilm)
  • Youn Yuh-Jung (Minara is) – Gains
  • Amanda Seyfried (Mank)
  • Glenn Close (Hillbilly Elegy)

Best Supporting Actor 

  • Sacha Baron Cohen (The Trial of the Chicago 7)
  • Leslie Odom Jr. (One Night in Miami)
  • Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) – WINNER
  • Paul Raci (Sound of Metal)
  • LaKeith Stanfield (Judas and the Black Messiah)


Best Editing 

  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal – WINNER
  • The Trial of the Chicago 7


Best Original Screenplay 

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman * WINNER *
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7


Best Adapted Screenplay 

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Father * WINNER *
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger


Best Cinematography 

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank – Won
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7


Best Animation 

  • Over the moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Onward
  • Soul * WINNER *
  • Wolfwalkers

Best Documentary 

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher * WINNER *
  • Time


Best International Film 

  • Another Round (Denmark) – WINNER *
  • Collective (Romania)
  • Better Days (Hong Kong)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)


Best Production Design 

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank – Won
  • News of the World
  • Tenet


Best Costume Design 

  • Emma
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Won
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio


Best Makeup and Hairstyling 

  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom – Won
  • Mank
  • Pinocchio


Best Visual Effects 

  • Love and Monsters
  • Midnight Sky
  • Mulan
  • Tenet – Won
  • The One and Only Ivan


Best Sound

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul
  • Sound of Metal – WINNER


Best Original Music 

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • Soul * WINNER *
  • News of the World


Best Original Song 

  • Judas and the Black Messiah * WINNER *
  • The Trial of the Chicago 7
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Life Ahead
  • One Night in Miami


Best Short Animation 

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You * WINNER *
  • Yes-People
  • Opera

Best Short Documentary 

  • Collette – WINNER
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Concerto Is a Conversation
  • A Love Song for Latasha


Best Short Film 

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers * WINNER *
  • White Eye
Write a Comment

Write a Comment